Match två i cupen och inför matchen var det en liten annan approach. Vi hade väl tanken om att kunna styra mer spel och vara mer bollförande jämfört med matchen mot EGOIF. Björkvik stod för motståndet och de hade en match innanför västen där de efter en stark första halvlek tappade till 2-10 mot VFC.
Vi startade upp på ett bra sätt med mycket rörlighet mot ett lågt stående Björkvik som hade svårt att få några kontringar eftersom de stod så väldigt lågt och hade få kvicka spelare som kunde ställa. Detta gjorde att vi blev allt modigare och vi vågade att kliva fram med fler spelare. Noa visade vägen genom att sno en boll och ensam kliva igenom och placera in 1-0 och strax efter lurade Davve målvakten och placerad in 2-0. Med en två måls leding får vi lite mer lugn i spelet men blir kanske lite väl passiva när de står så pass stilla och det händer inte så mycket även om vi har boll hela tiden. Vi avslutar halvleken på ett bra sätt då Robban och Nils gör varsitt mål till en säker 4-0 ledning.
I andra börjar vi bra och efter en fin upprullning kan Hampus rulla in 5-0 och strax efter gör Davve sitt andra för dagen till 6-0. Ruben visar fin inställning och jagar ifatt en Björkvik spelare i deras uppspel och sätter 7-0 och då har det inte gått 10 minuter av andra men nu är det lite stopp på effektiviteten. Vi har en massa bra omställningar och bollvinster men nu är det för låg kvalité i passningarna och vi gör inga fler men vi får ändå säga att vi gör en bra insats. Sju mål framåt är inte dåligt och då får man ta att man tappar lite fokus i slutet.
Nästan match på måndag mot VFC då kommer spelbilden se lite annorlunda ut och det kommer krävas betydligt mer av grabbarna i laget.
1-0 Noa utan assist
2-0 David O ass Wille L
3-0 Robert S ass Ruben
4-0 Nisse ass Dejan
5-0 Hampus ass Dejan
6-0 David O ass Wangen
7-0 Ruben utan ass